PUBLIKACJA + eBook:
„Tarcza antykryzysowa 3.0 i 4.0 - kolejne ułatwienia dla firm”
Jest to kolejny dodatek z serii Tarcza antykryzysowa. Rozwiązania przyjęte
Koszty niestanowiące kosztów podatkowych
Dodatek tematyczny nr 18 do Przeglądu Podatku Dochodowego nr 24 (528) z dnia 20.12.2020W dodatku wskazano wybrane wydatki, których podatnik PIT i CIT nie może uwzględnić w kosztach uzyskania przychodów, ponieważ nie wykazują związku z prowadzoną działalnością gospodarczą lub są ujęte w katalogu kosztów niestanowiących kosztów podatkowych. Dla przejrzystości dokonano ich pogrupowania w zależności od tego, czy dotyczą one: używania samochodów, zatrudnionych osób, reprezentacji, przedsiębiorcy, transakcji między kontrahentami, odsetek, opłat i prowizji.
Ustalanie dochodu za 2020 r. - wybrane zagadnienia
Dodatek tematyczny nr 36 do Biuletynu Informacyjnego dla Służb Ekonomiczno-Finansowych nr 36 (1079) z dnia 20.12.2020
W publikacji prezentujemy zagadnienia związane z ustalaniem dochodu za 2020 r., stanowiącym generalnie podstawę obliczenia podatku dochodowego. W opracowaniu przedstawiono m.in. zasady ustalania dochodu rocznego uzyskanego
Informacja dodatkowa do sprawozdania finansowego
Dodatek tematyczny nr 16 do Zeszytów Metodycznych Rachunkowości nr 24 (528) z dnia 20.12.2020Informacja dodatkowa stanowi uzupełnienie i wyjaśnienie danych wykazanych w bilansie, rachunku zysków i strat, zestawieniu zmian w kapitale (funduszu) własnym oraz rachunku przepływów pieniężnych. Dodatek omawia zasady sporządzania informacji dodatkowej według załącznika nr 1 do ustawy o rachunkowości, która obejmuje wprowadzenie do sprawozdania finansowego oraz dodatkowe informacje i objaśnienia. Sposób sporządzania wprowadzenia do sprawozdania finansowego przedstawiono na przykładzie druku dostępnego w Programie DRUKI Gofin. Natomiast dodatkowe informacje i objaśnienia zaprezentowano w formie uniwersalnych not (tabel), które uzupełniono licznymi przykładami liczbowymi oraz komentarzem.
Zmiany w VAT w 2021 r.
Dodatek tematyczny nr 16 do Poradnika VAT nr 23 (527) z dnia 10.12.2020Dodatek omawia rozwiązania upraszczające rozliczenia dokonywane przez podatników VAT - tzw. pakiet Slim VAT i zmiany o charakterze doprecyzowującym i uzupełniającym w stosunku do niektórych konstrukcji prawnych w podatku VAT. Sygnalizuje również inne, projektowane na 2021 r. zmiany w VAT.
Potrącenia z wynagrodzenia pracownika i zleceniobiorcy
Dodatek tematyczny nr 23 do Ubezpieczeń i Prawa Pracy nr 24 (522) z dnia 10.12.2020W dodatku omówiono w praktyczny sposób zagadnienia związane z potrąceniami z wynagrodzeń za pracę i z umowy zlecenia. Omówiono w nim również najczęściej występujące problemy przy dokonywaniu potrąceń, w tym sposób postępowania w razie kilku wypłat w jednym miesiącu oraz przy zbiegu różnych tytułów potrącenia.
Sporządzamy sprawozdanie finansowe za 2020 r. - wybrane zagadnienia
Dodatek tematyczny nr 34 do Biuletynu Informacyjnego dla Służb Ekonomiczno-Finansowych nr 34 (1077) z dnia 1.12.2020Roczne sprawozdanie finansowe zawiera informacje finansowe o jednostce, które dla odbiorców takiego sprawozdania często stanowią podstawę oceny możliwości kontynuacji jej działalności. Prace bilansowe powinny być tak zorganizowane, aby umożliwiły sporządzenie sprawozdania w wymaganym w ustawie o rachunkowości terminie. Ich celem jest weryfikacja i przygotowanie danych zawartych w księgach rachunkowych, stanowiących źródło dla ustalenia rzeczywistej sytuacji majątkowej, finansowej oraz wyniku finansowego jednostki. W dodatku tym przedstawiamy harmonogram takich prac w odniesieniu do sprawozdań za 2020 r. Omawiamy kolejność i zakres czynności, a także przypominamy terminy związane z przeprowadzeniem inwentaryzacji. Ponadto poruszamy zagadnienia dotyczące wyboru firmy audytorskiej oraz podpisania umowy o badanie sprawozdania finansowego. Publikacja wzbogacona jest o odpowiedzi na pytania Czytelników oraz wyjaśnienia Ministerstwa Finansów, które mogą być pomocne przy pracach związanych ze sporządzaniem sprawozdań finansowych.
Najciekawsze rozstrzygnięcia MF, ZUS i resortu pracy w 2020 r.
Dodatek tematyczny nr 33 do Biuletynu Informacyjnego dla SłużbW publikacji przedstawiamy najciekawsze wyjaśnienia, rozstrzygnięcia i objaśnienia podatkowe Ministerstwa Finansów, ZUS i resortu pracy w kwestiach wątpliwych i spornych na gruncie podatku VAT, podatku dochodowego (PIT i CIT) oraz przepisów dotyczących składek ZUS, świadczeń chorobowych i prawa pracy. Większość stanowisk zaprezentowanych w tej publikacji stanowią odpowiedzi ww. organów na pytania naszego Wydawnictwa, a także odpowiedzi, które zostały udostępnione naszemu Wydawnictwu. Niniejsza publikacja została opracowana z uwzględnieniem często pojawiających się wątpliwości interpretacyjnych przepisów prawa, jak również sytuacji wątpliwych, występujących w praktyce życia gospodarczego.
Bilans i rachunek zysków i strat za 2020 r.
Dodatek tematyczny nr 15 do Zeszytów Metodycznych Rachunkowości nr 22 (526) z dnia 20.11.2020W dodatku zaprezentowano zasady sporządzania sprawozdania finansowego za 2020 r. przez jednostki podlegające przepisom ustawy o rachunkowości. Omówiono w nim kompleksowo podstawowe elementy sprawozdania finansowego, takie jak bilans oraz rachunek zysków i strat, sporządzane według załącznika nr 1 do ustawy o rachunkowości. Zagadnienia wyceny bilansowej oraz prezentacji danych finansowych w bilansie i rachunku zysków i strat przedstawiono na wielu przykładach liczbowych.
Rozliczanie podatku VAT w praktyce - porady, instrukcje, checklisty
Dodatek tematyczny nr 15 do Poradnika VAT nr 21 (525) z dnia 10.11.2020Dodatek zawiera praktyczne wskazówki dotyczące rozliczania podatku VAT. Przedstawiono w nim zakres obowiązków podatników - od rejestracji, stosowania właściwych stawek VAT, MPP, zasad rozliczania podatku VAT w odniesieniu do nieściągalnych wierzytelności do dokumentowania wywozu i dostarczania towarów do zagranicznego nabywcy.
Składki na FP, FS i FGŚP za pracowników oraz zleceniobiorców
Dodatek tematyczny nr 21 do Ubezpieczeń i Prawa Pracy nr 22 (520) z dnia 10.11.2020Pracodawca/zleceniodawca opłaca za pracowników/zleceniobiorców obowiązkowe składki na Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, o ile są spełnione określone warunki. Obowiązujące przepisy przewidują również zwolnienia pracodawcy z opłacania składek na ww. Fundusze. Zagadnienia te omówiliśmy na przykładach w niniejszym dodatku, dołączając do niego wyciągi aktów prawnych dotyczących omawianej tematyki.
Obowiązki informacyjne w zakresie cen transferowych
Dodatek tematyczny nr 17 do Przeglądu Podatku Dochodowego nr 21 (525) z dnia 1.11.2020W dodatku zaprezentowano najistotniejsze, na gruncie przepisów o PIT i CIT, kwestie związane z podmiotami powiązanymi, w tym dotyczące sporządzania przez te podmioty:
Świadczenia na rzecz pracowników, wspólników i innych osób - wybrane zagadnienia
Dodatek tematyczny nr 31 do Biuletynu Informacyjnego dla Służb
Powszechną praktyką jest, że w firmach przekazuje się pracownikom, wspólnikom czy innym osobom (np. zleceniobiorcom) różnego rodzaju świadczenia. Mogą to być m.in. dofinansowanie do wypoczynku, dopłaty do żłobków/przedszkoli dla dzieci pracowników, pakiety medyczne czy prezenty świąteczne. W publikacji tej przedstawiamy zagadnienia dotyczące przekazywania takich świadczeń, zarówno ze środków ZFŚS, jak i ze środków obrotowych pracodawcy. W dodatku prezentujemy, jak przekazanie tych świadczeń rozliczyć na gruncie VAT, PIT/CIT i składek ZUS,
Wybrane przepisy z zakresu świadczeń chorobowych
Stan prawny na 1 listopada 2020 r.
Wszyscy pracodawcy mają obowiązek wypłaty wynagrodzenia za czas choroby, a niektórzy z nich są także płatnikami zasiłków z ubezpieczeń społecznych. Przygotowaliśmy zatem dla Państwa dodatek zawierający zbiór przepisów prawnych
Środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne - wybrane zagadnienia
Dodatek tematyczny nr 30 do Biuletynu Informacyjnego dla SłużbPublikacja pomocna wszystkim podatnikom wykorzystującym w działalności gospodarczej środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne. Przedstawiamy w niej szczegółowo zasady ustalania wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych oraz metody ich amortyzacji. Odpowiadamy również na najczęściej zadawane pytania dotyczące tych zagadnień.
Podatek dochodowy w orzecznictwie sądowym
Dodatek tematyczny nr 16 do Przeglądu Podatku Dochodowego nr 20 (524) z dnia 20.10.2020W dodatku zaprezentowano najnowsze orzeczenia sądów administracyjnych dotyczące zagadnień z zakresu podatku dochodowego od osób fizycznych i podatku dochodowego od osób prawnych. Zawarta w nim tematyka obejmuje m.in. zasady ustalania przychodów i rozliczania kosztów uzyskania przychodów.
Inwentaryzacja - przygotowanie, dokumentacja i rozliczenie stwierdzonych różnic
Dodatek tematyczny nr 14 do Zeszytów Metodycznych Rachunkowości nr 20 (524) z dnia 20.10.2020W dodatku zaprezentowano m.in. informacje na temat zadań jednostki w związku z przygotowaniem inwentaryzacji, terminów i metod inwentaryzacji aktywów i pasywów, odpowiedzialności podmiotu zewnętrznego za inwentaryzację, udostępniania zespołom spisowym danych z wydruków magazynowych oraz warunków, jakie należy spełnić, aby przeprowadzić inwentaryzację ciągłą materiałów i towarów. Ponadto w dodatku mowa jest o dokumentacji inwentaryzacyjnej oraz o rozliczaniu różnic inwentaryzacyjnych powstałych w wyniku spisu z natury zapasów.
Nowy JPK_VAT z deklaracją - aktualizacja na 1.10.2020 r.
Dodatek tematyczny nr 14 do Poradnika VAT nr 19 (523) z dnia 10.10.2020Od rozliczenia za październik 2020 r. (lub czwarty kwartał 2020 r. – w przypadku rozliczeń kwartalnych) wszyscy podatnicy VAT będą składać nowy JPK_VAT obejmujący część deklaracyjną i ewidencyjną. W dodatku przedstawiono zasady sporządzania, składania oraz korygowania nowego JPK_VAT z deklaracją. Ponadto przedstawiono przykładowy wzór jego wypełnienia.
Kontrola państwowej inspekcji pracy w zakładzie pracy
Dodatek tematyczny nr 19 do Ubezpieczeń i Prawa Pracy nr 20 (518) z dnia 10.10.2020Kontroli przestrzegania przepisów z zakresu prawa pracy dokonuje Państwowa Inspekcja Pracy. Zapowiedź przeprowadzenia przez inspekcję kontroli wiąże się z określonymi obowiązkami, dlatego warto aby pracodawca się do niej przygotował. W niniejszym dodatku omawiamy zagadnienia z tego zakresu, w tym m.in. zasady przeprowadzania kontroli, prawa i obowiązki stron kontroli, przebieg kontroli oraz najczęściej kontrolowane obszary.
Rozliczenia między wspólnikami a spółką - wybrane zagadnienia
Dodatek tematyczny nr 28 do Biuletynu Informacyjnego dla Służb
Nieodłącznym elementem działalności spółek, zarówno osobowych, jak i kapitałowych, są rozliczenia między spółką
Ustawa o rehabilitacji i zatrudnianiu osób niepełnosprawnych
Stan prawny na 1 października 2020 r.
Dodatek zawiera ujednolicony przez redakcję na dzień 1 października 2020 r. tekst ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r.
Zasady potrącalności kosztów podatkowych
Dodatek tematyczny nr 14 do Przeglądu Podatku Dochodowego nr 18 (522) z dnia 20.09.2020Dodatek prezentuje wybrane zagadnienia związane z potrącalnością kosztów uzyskania przychodów przez przedsiębiorców - przedstawione w formie pytań i odpowiedzi. Dowiemy się z niego, kiedy podatnik może uwzględnić w kosztach uzyskania przychodów koszty bezpośrednie i pośrednie. W dodatku znajdziemy również szczególne zasady rozliczania niektórych kosztów podatkowych.
Zasady odliczania VAT naliczonego w 2020 r.
Dodatek tematyczny nr 13 do Poradnika VAT nr 18 (522) z dnia 20.09.2020Prezentowany dodatek wyjaśnia zagadnienia związane z realizacją prawa do odliczenia podatku naliczonego przez podatników VAT oraz planowane zmiany w tym zakresie. Szczególną uwagę poświęcamy terminom, w jakich odliczenie podatku naliczonego może nastąpić. Omawiamy także wszelkie wyłączenia ustawowe z prawa do odliczenia podatku VAT.
Leasing według Krajowych Standardów Rachunkowości i MSR
Dodatek tematyczny nr 13 do Zeszytów Metodycznych Rachunkowości nr 18 (522) z dnia 20.09.2020
W dodatku poruszono zagadnienia dotyczące wyceny i ewidencji księgowej leasingu w świetle ustawy o rachunkowości oraz KSR i MSR. Powyższe zagadnienia zaprezentowano w dwóch częściach, tj. w części A - leasing według ustawy
Obowiązki rejestracyjne podatników VAT
Dodatek tematyczny nr 12 do Poradnika VAT nr 17 (521) z dnia 10.09.2020
W dodatku omówiono obowiązki rejestracyjne dla celów VAT zarówno podmiotów dokonujących transakcji krajowych, jak i unijnych. Zaprezentowano checklistę ułatwiającą podatnikom określenie momentu, w którym podatnik musi dokonać takiej rejestracji, a także wzór nowego zgłoszenia rejestracyjnego VAT-R obowiązującego od 1 kwietnia 2020 r.
Obowiązki pracodawcy wynikające z RODO
Dodatek tematyczny nr 17 do Ubezpieczeń i Prawa Pracy nr 18 (516) z dnia 10.09.2020Od ponad dwóch lat obowiązują przepisy RODO. Stosowanie regulacji tego aktu prawnego nadal nastręcza pracodawcom wiele problemów, w tym m.in. podczas przeprowadzania rekrutacji bądź pozyskiwania i przetwarzania danych spoza katalogu wymienionego w Kodeksie pracy. Dlatego przygotowaliśmy dla Państwa dodatek, w którym omawiamy obowiązki pracodawcy wynikające ze stosowania RODO. W jednym z rozdziałów zamieściliśmy ciekawe i pomocne w bieżącej pracy wyjaśnienia Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
Najciekawsze orzecznictwo VAT, PIT, CIT
Dodatek tematyczny nr 26 do Biuletynu Informacyjnego dla SłużbPublikacja zawiera orzecznictwo sądowe dotyczące problematyki z zakresu VAT, podatku dochodowego od osób prawnych oraz od osób fizycznych. Przedstawiamy najciekawsze wyroki sądów administracyjnych, a także TSUE.
Wierzytelności i zobowiązania w podatku dochodowym
Dodatek tematyczny nr 13 do Przeglądu Podatku Dochodowego nr 16 (520) z dnia 20.08.2020W dodatku omówiono, jak w podatku dochodowym ograniczać powstawanie zatorów płatniczych oraz rozliczać transakcje przekraczające 15.000 zł. Przedstawiono również konsekwencje utworzenia odpisu aktualizującego, uznania należności za nieściągalną, sprzedaży czy umorzenia wierzytelności. W formie pytań i odpowiedzi zaprezentowano praktyczne problemy, z którymi mają do czynienia podatnicy PIT i CIT w zakresie wierzytelności i zobowiązań.
Rezerwy, bierne rozliczenia międzyokresowe kosztów, zobowiązania warunkowe. Krajowy Standard Rachunkowości nr 6
Stan prawny na 20 sierpnia 2020 r.
Dodatek zawiera tekst Krajowego Standardu Rachunkowości nr 6 „Rezerwy, bierne rozliczenia międzyokresowe kosztów, zobowiązania warunkowe”, stanowiącego załącznik do uchwały nr 3/2014 Komitetu Standardów Rachunkowości z 4 marca 2014 r., opublikowanego w Dz. Urz. Min. Fin. z 7 kwietnia 2014 r. pod poz. 12. Celem tego standardu jest określenie jednolitych zasad ujmowania w księgach rachunkowych rezerw, biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów oraz zobowiązań warunkowych, jak też ich wyceny oraz kryteriów prezentacji i ujawniania w sprawozdaniu finansowym.
Uprawnienia pracownika zwalnianego z przyczyn pracodawcy
Stan prawny na 1 sierpnia 2020 r.
Niniejszy dodatek zawiera zbiór przepisów prawnych obejmujących uprawnienia pracownika zwalnianego z pracy z przyczyn dotyczących pracodawcy.
Ustawa o VAT
Stan prawny na 1 sierpnia 2020 r.
Publikacja zawiera ujednolicony przez redakcję tekst ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, według stanu prawnego na 1 sierpnia 2020 r. Wprowadzone do ustawy zmiany zostały odpowiednio wyróżnione.
Tekst ustawy został uzupełniony o uwagi od redakcji.
W dodatku uwzględniono przepisy, które będą obowiązywać od dnia 1 października 2020 r.
Ulgi w podatkach i składkach ZUS
Dodatek tematyczny nr 24 do Biuletynu Informacyjnego dla Służb
Podmioty gospodarcze mogą korzystać z różnego rodzaju preferencji podatkowych, ulg i zwolnień, np. z ulgi na złe długi, ulgi dla młodych, ulgi w składkach ZUS, ulgi na start, małego ZUS, ulgi w składkach na FP, FS
Majątek trwały - rozliczenie podatkowe
Dodatek tematyczny nr 12 do Przeglądu Podatku Dochodowego nr 14 (518) z dnia 20.07.2020W dodatku przedstawiono praktyczne problemy, z którymi mają do czynienia podatnicy PIT i CIT użytkujący na potrzeby działalności gospodarczej środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne. Omówiono, jak na potrzeby dokonywania odpisów amortyzacyjnych ustalić wartość początkową oraz wysokość stawki amortyzacyjnej. Zaprezentowano w nim także zasady naliczania odpisów amortyzacyjnych oraz reguły ujmowania ich w kosztach uzyskania przychodów.
Świadczenia pracownicze w księgach jednostki
Dodatek tematyczny nr 11 do Zeszytów Metodycznych Rachunkowości nr 14 (518) z dnia 20.07.2020
W dodatku zaprezentowano zagadnienia dotyczące ewidencji księgowej świadczeń pracowniczych. Poruszono w nim tematy dotyczące wynagrodzeń i składek ZUS, wydatków na odzież i obuwie robocze, zwrotu kosztów zakupu okularów korekcyjnych, zakupu i wydania pracownikom napojów, dofinansowania z ZFŚS do letniego wypoczynku pracowników i ich rodzin, finansowania przez pracodawcę zakupu karnetów sportowych, a także rezerw na świadczenia pracownicze
Tarcza antykryzysowa 3.0 i 4.0 - kolejne ułatwienia dla firm
Dodatek tematyczny nr 23 do Biuletynu Informacyjnego dla SłużbJest to kolejny dodatek z serii Tarcza antykryzysowa. Rozwiązania przyjęte w tarczy 3.0 i 4.0 stanowią kontynuację programu przeciwdziałania negatywnym skutkom wywołanym przez wirusa SARS-CoV-2, w tym wprowadzają szczególne rozwiązania umożliwiające podejmowanie działań minimalizujących skutki utraty płynności finansowej przedsiębiorców dotkniętych COVID-19. W dodatku opisujemy najważniejsze rozwiązania przyjęte w tarczy 3.0 i 4.0 oraz innych aktach prawa. Należą do nich m.in.:
Split payment w VAT - jak stosować podzieloną płatność?
Dodatek tematyczny nr 10 do Poradnika VAT nr 13 (517) z dnia 10.07.2020Dodatek zawiera praktyczne wskazówki dotyczące stosowania mechanizmu podzielonej płatności. W dodatku zaprezentowano checklistę ułatwiającą podatnikom stosowanie MPP, a także przykłady związane m.in. z ustalaniem przez organ podatkowy dodatkowego zobowiązania. Opisano w nim również kiedy i w jaki sposób podatnik będzie miał obowiązek oznaczania transakcji związanych z mechanizmem podzielonej płatności w nowym JPK_VAT obejmującym część deklaracyjną i ewidencyjną.
Wybrane przepisy z zakresu czasu pracy
Stan prawny na 1 lipca 2020 r.
W niniejszym dodatku zostały opublikowane wybrane przepisy z zakresu czasu pracy. Znajdą w nim Państwo regulacje dotyczące czasu pracy pracowników, w tym szczególnych grup zatrudnionych, tj. kierowców, pracowników niepełnosprawnych oraz tzw. białego personelu.
Podatek od czynności cywilnoprawnych - przepisy, wyjaśnienia, orzecznictwo
Dodatek tematyczny nr 21 do Biuletynu Informacyjnego dla Służb
Publikacja zawiera ujednolicony tekst ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych.
Opodatkowanie prywatnego najmu
Dodatek tematyczny nr 10 do Przeglądu Podatku Dochodowego nr 12 (516) z dnia 20.06.2020W dodatku omówione zostały zasady opodatkowania dochodów (przychodów) osiąganych z prywatnego najmu. Dowiedzieć się z niego można m.in. jakie formy opodatkowania podatnik może wybrać, co jest przychodem i kosztem podatkowym, a także czy przedmiot najmu podlega amortyzacji. Zaprezentowano zasady rozliczania prywatnego najmu przez małżonków. W formie odpowiedzi na pytania przedstawiono główne problemy nurtujące podatników w zakresie prywatnego najmu.
Należności niezapłacone - skutki podatkowe i ewidencja księgowa
Dodatek tematyczny nr 20 do Biuletynu Informacyjnego dla Służb
W praktyce zdarza się, że podatnicy nie otrzymują od kontrahentów zapłaty za sprzedany towar/wykonaną usługę. Przepisy podatkowe umożliwiają wówczas wierzycielom skorzystanie z tzw. ulgi na złe długi – zarówno na gruncie CIT/PIT, jak i VAT. Na dłużników nakładają natomiast określone obowiązki. Kwestie te omawiamy w tym dodatku,
Rzeczowe aktywa trwałe w księgach i bilansie jednostki
Dodatek tematyczny nr 10 do Zeszytów Metodycznych Rachunkowości nr 12 (516) z dnia 20.06.2020Dodatek omawia zagadnienia związane z nabyciem, użytkowaniem, sprzedażą i likwidacją rzeczowych aktywów trwałych. W publikacji przedstawiono m.in. zasady ustalania wartości początkowej środków trwałych, ewidencję księgową nakładów ponoszonych na remonty i ulepszenia własnych oraz obcych środków trwałych, uproszczone zasady amortyzacji niskocennych środków trwałych, a także zasady wyceny bilansowej środków trwałych oraz ich prezentację w bilansie.
Podróże służbowe, w tym kierowców
Dodatek tematyczny nr 12 do Ubezpieczeń i Prawa Pracy nr 12 (510) z dnia 10.06.2020Planowanie i rozliczanie podróży służbowych rodzi na każdym etapie liczne wątpliwości. Dlatego polecamy Państwu dodatek, w którym przedstawione zostały najważniejsze aspekty związane z odbywaniem podróży służbowych przez pracowników, w tym mobilnych. Ponadto w dodatku omówiono zasady zwrotu kosztów podróży, rozliczania zaliczki na jej poczet oraz dokonywania potrąceń z diet.
Rachunkowość spółek kapitałowych i osobowych prawa handlowego
Dodatek tematyczny nr 9 do Zeszytów Metodycznych Rachunkowości nr 11 (515) z dnia 1.06.2020
W dodatku zaprezentowano zagadnienia dotyczące m.in. wniesienia wkładów do spółki z o.o. przez wspólników, podwyższenia kapitału zakładowego spółki z o.o. oraz sporządzania sprawozdania finansowego spółki z o.o. postawionej w stan likwidacji. Ponadto poruszono kwestie rozrachunków między spółką kapitałową i osobową z tytułu udziału
Wydatki na samochody osobowe - objaśnienia podatkowe Ministerstwa Finansów
Dodatek tematyczny nr 18 do Biuletynu Informacyjnego dla SłużbPublikacja niezbędna dla podmiotów wykorzystujących w prowadzonej działalności samochody osobowe. Dodatek w części I zawiera objaśnienia podatkowe Ministerstwa Finansów z dnia 9 kwietnia 2020 r. Wyjaśniono w nich, jak rozliczać wydatki na nabycie samochodów osobowych, opłaty leasingowe, a także wydatki na używanie samochodów osobowych dla tzw. celów mieszanych. W części II natomiast zamieszczono wybrane, najciekawsze wyjaśnienia Ministerstwa Finansów, dotyczące ww. tematyki, będące odpowiedziami na pytania naszego Wydawnictwa.
Przegląd najnowszych interpretacji w zakresie podatku dochodowego
Dodatek tematyczny nr 9 do Przeglądu Podatku Dochodowego nr 10 (514) z dnia 20.05.2020
Publikacja zawiera wybrane przez autora najnowsze interpretacje organów podatkowych wydane na gruncie podatku dochodowego, poruszające m.in. kwestie powstawania przychodów, rozliczania kosztów uzyskania przychodów
Korekty błędów w księgach i sprawozdaniu finansowym
Dodatek tematyczny nr 8 do Zeszytów Metodycznych Rachunkowości nr 10 (514) z dnia 20.05.2020W dodatku opisano zasady ujmowania w sprawozdaniu finansowym i księgach rachunkowych skutków korekty błędów powstałych m.in. w wyniku pomyłek arytmetycznych, niewłaściwego zastosowania zasad rachunkowości, niedopatrzeń, czy mylnej interpretacji zdarzeń, z uwzględnieniem momentu ich ujawnienia, tj. przed zatwierdzeniem sprawozdania finansowego lub po jego zatwierdzeniu. Dodatek porusza również tematykę wpływu epidemii koronawirusa na sporządzone za 2019 r. sprawozdanie finansowe.
VAT w obrocie z zagranicą w 2020 r.
Dodatek tematyczny nr 8 do Poradnika VAT nr 9 (513) z dnia 10.05.2020W dodatku omówiono zasady rozliczania najczęstszych form transakcji z zagranicą, czyli: WDT, WNT, transakcji łańcuchowych, magazynów call-off stock, eksportu i importu. Przedstawione zostały zasady opodatkowania poszczególnych transakcji, obowiązki sprawozdawcze spoczywające na podatnikach a także zmiany w obowiązujących przepisach.
Sposoby regulowania należności - skutki podatkowe
Dodatek tematyczny nr 15 do Biuletynu Informacyjnego dla Służb
W dodatku omawiamy sposoby regulowania należności, z podziałem na płatności dokonywane przelewem, kartą płatniczą, w ratach, a także w ramach kompensaty. Omawiamy w nim także skutki uregulowania zapłaty na rachunek spoza białej listy oraz wskazujemy, jakie transakcje muszą być regulowane w ramach podzielonej płatności. Zagadnienia te omówione są pod względem ujęcia podatkowego, a także ewidencji księgowej. Temat regulowania należności przedstawiony jest
Urlopy wypoczynkowe w 2020 r.
Dodatek tematyczny nr 9 do Ubezpieczeń i Prawa Pracy nr 9 (507) z dnia 1.05.2020
Polecamy Państwu dodatek, w którym szczegółowo omówiono zasady ustalania prawa do urlopu, obliczania jego wymiaru, udzielania urlopu oraz ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas jego trwania. Uwzględniono przy tym rozwiązania szczególne
Działalność produkcyjna i usługowa w księgach rachunkowych
Dodatek tematyczny nr 7 do Zeszytów Metodycznych Rachunkowości nr 9 (513) z dnia 1.05.2020W dodatku zaprezentowano ogólne zasady wyceny produktów i półproduktów, w tym zagadnienia dotyczące kosztu wytworzenia produktów według Krajowego Standardu Rachunkowości nr 13. Ponadto przedstawiono ewidencję księgową kosztów produkcji oraz przychodów i kosztów z tytułu wykonania umów długoterminowych.
Rozliczenie wyniku finansowego w zależności od formy prawnej jednostki
Dodatek tematyczny nr 6 do Zeszytów Metodycznych Rachunkowości nr 8 (512) z dnia 20.04.2020W dodatku prezentujemy na licznych przykładach liczbowych ewidencję księgową zdarzeń związanych z podziałem zysku oraz rozliczeniem straty z uwzględnieniem formy prawnej jednostki, czyli ewidencję księgową podziału zysku (pokrycia straty) w spółkach kapitałowych, osobowych, spółce cywilnej oraz przedsiębiorstwie osoby fizycznej. Poruszamy w nim m.in. zagadnienia związane z: wypłatą dywidendy, wypłatą zaliczek, rozliczeniem straty kapitałem zapasowym, rezerwowym, dopłatami wspólników, w drodze obniżenia kapitału zakładowego, a także tematykę zatwierdzania rocznego sprawozdania finansowego i związane z tym konsekwencje.
Samochód w firmie - rozliczenie podatkowe w 2020 r.
Dodatek tematyczny nr 8 do Przeglądu Podatku Dochodowego nr 8 (512) z dnia 20.04.2020W dodatku omówione zostały skutki podatkowe używania różnego rodzaju samochodów w działalności gospodarczej. Dowiedzieć się z niego można, jak rozliczyć amortyzację oraz koszty związane z używaniem firmowych pojazdów. Poruszono w nim także zagadnienia dotyczące rozliczania samochodów w leasingu, najmowanych oraz prywatnych wykorzystywanych w działalności gospodarczej.
Ustalanie podstawy opodatkowania i obowiązku podatkowego w VAT
Dodatek tematyczny nr 7 do Poradnika VAT nr 8 (512) z dnia 20.04.2020W dodatku wyjaśniamy, w jakim terminie należy wykazać obowiązek podatkowy w VAT od poszczególnych czynności, kiedy uregulować VAT od otrzymanej zaliczki oraz jakie są skutki błędnego rozliczenia podatku należnego. Omawiamy również zasady ustalania podstawy opodatkowania VAT, również w odniesieniu do czynności nieodpłatnych i bonów.
Dokumentacja kadrowa
Dodatek tematyczny nr 8 do Ubezpieczeń i Prawa Pracy nr 8 (506) z dnia 10.04.2020Proces nawiązywania stosunku pracy oraz przebieg zatrudnienia generuje powstanie wielu dokumentów kształtujących tę więź prawną oraz prawa i obowiązki jej stron. W dodatku omówiono najważniejsze z tych dokumentów.
Rozliczanie VAT od usług niematerialnych
Dodatek tematyczny nr 6 do Poradnika VAT nr 7 (511) z dnia 10.04.2020Dodatek zawiera praktyczne wskazówki dotyczące rozliczania usług niematerialnych, m.in. doradczych, marketingowych, reklamowych, prawniczych, zarówno przez usługodawców, jak i nabywców krajowych i zagranicznych. W dodatku tym omówiono przykładowe dowody potwierdzające nabycie tych usług i opisano, w jaki sposób podatnik będzie miał obowiązek oznaczania powyższych usług w nowym JPK_VAT.
Karta Nauczyciela
Stan prawny na 1 kwietnia 2020 r.
Dodatek zawiera tekst ujednoliconej przez redakcję – na dzień 1 kwietnia 2020 r. - ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2019 r. poz. 2215).
Ordynacja podatkowa
Stan prawny na 1 kwietnia 2020 r.
Publikacja zawiera ujednolicony tekst ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r. poz. 900 ze zm.). Dodatek wydany według stanu prawnego na dzień 1 kwietnia 2020 r. (zmiany zostały w tekście wyróżnione),
Kodeks spółek handlowych
Stan prawny na 1 marca 2020 r.
Dodatek stanowi ujednolicony przez redakcję tekst ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych, według stanu prawnego na dzień 1 marca 2020 r. Zmiany przepisów, które wchodzą w życie z dniem 1 marca 2020 r., a także te, które wejdą w życie w terminach późniejszych, zostały wyróżnione w treści ustawy.
Pobór podatku u źródła w 2020 r.
Dodatek tematyczny nr 6 do Przeglądu Podatku Dochodowego nr 6 (510) z dnia 20.03.2020
W dodatku zaprezentowano obowiązki płatnika pobierającego podatek u źródła. Wskazano przychody podlegające opodatkowaniu tym podatkiem. Omówiono obowiązek dochowania należytej staranności oraz zasady postępowania
Podatek dochodowy w księgach i sprawozdaniu finansowym
Dodatek tematyczny nr 5 do Zeszytów Metodycznych Rachunkowości nr 6 (510) z dnia 20.03.2020W dodatku zaprezentowano m.in. informacje dotyczące rozliczenia w księgach rachunkowych podatku dochodowego od osób prawnych oraz zasady ewidencji księgowej i prezentacji w sprawozdaniu finansowym odroczonego podatku dochodowego. Ponadto omówiono bilansowe skutki skorzystania z premii inwestycyjnej według KSR nr 2 oraz kwestię ewidencji podatku od przychodów z budynków.
Wdrożenie PPK w firmie
Dodatek tematyczny nr 6 do Ubezpieczeń i Prawa Pracy nr 6 (504) z dnia 10.03.2020Od 1 stycznia br. pracodawcy, którzy na 30 czerwca 2019 r. zatrudniali co najmniej 50 osób zatrudnionych, zobowiązani są do wdrożenia pracowniczych planów kapitałowych (PPK). Jest to kolejna grupa podmiotów zatrudniających, objęta ustawą z dnia 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych (Dz. U. poz. 2215 z późn. zm.). W niniejszym dodatku opisaliśmy zagadnienia związane z wdrożeniem PPK w firmie, w tym dotyczące m.in. wyboru instytucji finansowej, zawarcia umowy o zarządzanie PPK i umowy o prowadzenie PPK, a także sankcji za niewypełnienie obowiązków przewidzianych w ustawie o PPK.
Mechanizm podzielonej płatności
Dodatek tematyczny nr 9 do Biuletynu Informacyjnego dla Służb
Mechanizm podzielonej płatności (MPP) to sposób zapłaty za nabyte towary/usługi, który polega na jej rozdzieleniu
Stosowanie kas rejestrujących w 2020 r.
Dodatek tematyczny nr 4 do Poradnika VAT nr 4 (508) z dnia 20.02.2020Ewidencjonowanie sprzedaży na rzecz osób prywatnych, co do zasady, powinno być prowadzone przy zastosowaniu kas on-line. Prezentowany dodatek omawia m.in. zasady korzystania ze zwolnienia ze względu na wysokość obrotu, odliczania ulgi z tytułu zakupu kas on-line, czy umieszczania na paragonach NIP nabywcy. Ponadto wskazano, jakie podmioty muszą bezwzględnie ewidencjonować sprzedaż przy użyciu kas on-line.
Przykłady ujęcia wybranych operacji w sprawozdaniu finansowym
Dodatek tematyczny nr 3 do Zeszytów Metodycznych Rachunkowości nr 4 (507) z dnia 20.02.2020
Publikacja wyjaśnia sposoby prezentacji najpopularniejszych operacji gospodarczych w poszczególnych elementach sprawozdania finansowego, w tym dotyczących: zaliczek z tytułu dostaw i usług, dotacji
Używanie firmowych samochodów w 2020 r.
Dodatek tematyczny nr 8 do Biuletynu Informacyjnego dla SłużbDodatek niezbędny podmiotom wykorzystującym samochody w prowadzonej działalności. Odnosimy się w nim do rozliczania na gruncie VAT, PIT/CIT oraz bilansowym wydatków na samochody stanowiące środki trwałe w firmie, używane na podstawie umowy najmu, leasingu, dzierżawy, jak też stanowiące własność podatników prowadzących działalność gospodarczą. Opisujemy również, w jaki sposób rozliczyć podatkowo używanie prywatnych samochodów pracowników do celów firmowych. Wskazujemy ponadto, jakie konsekwencje podatkowe występują w przypadku wykorzystywania samochodów służbowych do celów prywatnych podatnika (przedsiębiorcy), jego pracowników lub innych osób. Opracowanie wzbogacono wyjaśnieniami organów podatkowych i orzecznictwem sądów administracyjnych.
Kasy rejestrujące - przepisy wykonawcze
Stan prawny na 10 lutego 2020 r.
Dodatek zawiera zbiór przepisów wykonawczych do ustawy o VAT według stanu prawnego na 10 lutego 2020 r. regulujących:
Zatrudnianie cudzoziemców
Dodatek tematyczny nr 4 do Ubezpieczeń i Prawa Pracy nr 4 (502) z dnia 10.02.2020Legalne zatrudnienie cudzoziemca w Polsce wymaga, żeby posiadał on odpowiednie dokumenty. W niniejszym opracowaniu skupiamy się na dokumentach będących podstawą do świadczenia pracy. Ponadto omawiamy obowiązki związane z umową zawieraną z cudzoziemcem, a także wymieniamy sankcje za nieprzestrzeganie przepisów o zatrudnianiu cudzoziemców.
Utrata wartości aktywów. Krajowy Standard Rachunkowości nr 4
Stan prawny na 1 lutego 2020 r.
Dodatek zawiera treść Krajowego Standardu Rachunkowości nr 4 „Utrata wartości aktywów”. Celem tego standardu jest określenie zasad ustalania i ujmowania w księgach rachunkowych oraz wykazywania w sprawozdaniu finansowym odpisów aktualizujących wartość bilansową aktywów jednostki, spowodowanych częściową lub całkowitą utratą zdolności do przynoszenia jednostce korzyści ekonomicznych przez te aktywa.
Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych
Stan prawny na 1 lutego 2020 r.
Dodatek zawiera wyciąg ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2019 r. poz. 300 z późn. zm.), według stanu prawnego na 1 lutego 2020 r.
Rozporządzenia wykonawcze w sprawie VAT
Stan prawny na 20 stycznia 2020 r.
Publikacja zawiera wybrane - najczęściej stosowane przez podatników - krajowe przepisy wykonawcze do ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług według stanu prawnego na 20 stycznia 2020 r. W dodatku zamieściliśmy również obowiązujące bezpośrednio polskich podatników VAT unijne rozporządzenie wykonawcze Rady (UE) nr 282/2011 z dnia 15 marca 2011 r. ustanawiające środki wykonawcze do dyrektywy 2006/112/WE w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej.
Ustawa o rachunkowości
Stan prawny na 1 stycznia 2020 r.
Publikacja zawiera ujednolicony przez redakcję tekst ustawy o rachunkowości.
Najnowsze zmiany prawa bilansowego obowiązujące od 1 stycznia 2020 r., dotyczące m.in. podpisywania sprawozdania finansowego podpisem osobistym, zostały zaznaczone w treści ustawy pogrubioną czcionką. Natomiast przepisy, które obowiązywać będą od 1 marca 2020 r. (związane z powstaniem prostej spółki akcyjnej i zapobieganiem marnowania żywności) oraz od 1 grudnia 2020 r. (wprowadzone ustawą o Krajowym Rejestrze Zadłużonych), zaznaczono kursywą oraz podkreśleniem.
Kodeks pracy z komentarzem redakcji
Stan prawny na 1 stycznia 2020 r.
Dodatek zawiera ujednolicony przez redakcję na dzień 1 stycznia 2020 r. tekst ustawy Kodeks pracy. W wydaniu zamieszczono również komentarz redakcji omawiający ostatnio wprowadzone zmiany oraz wskaźniki i stawki niezbędne w bieżącej pracy pracowników kadrowo-płacowych, a ponadto wybrane wyjaśnienia resortowe, które wpłynęły do redakcji w 2019 r.
Jak sporządzić informację dodatkową do sprawozdania finansowego?
Dodatek tematyczny nr 16 do Zeszytów Metodycznych Rachunkowości nr 24 (504) z dnia 20.12.2019W dodatku przedstawiono zasady sporządzania informacji dodatkowej według załącznika nr 1 do ustawy o rachunkowości oraz zasady sporządzania informacji uzupełniających do bilansu według załącznika nr 4. Wprowadzenie do sprawozdania finansowego omówiono na przykładzie druku dostępnego w Programie DRUKI Gofin. Z kolei dodatkowe informacje i objaśnienia zaprezentowano w formie uniwersalnych not z licznymi przykładami liczbowymi.
Rozliczanie VAT w 2020 r. - istotne zmiany w ustawie o VAT
Dodatek tematyczny nr 16 do Poradnika VAT nr 23 (503) z dnia 10.12.2019
W dodatku omówiono zmiany zasad rozliczania VAT, jakie czekają podatników w 2020 r., w tym nowe zasady identyfikowania towarów i usług i matrycę stawek VAT. Wyjaśniono od kiedy podatnicy będą składać nowy plik JPK_VAT
Działalność socjalna w firmie
Dodatek tematyczny nr 23 do Ubezpieczeń i Prawa Pracy nr 24 (498) z dnia 10.12.2019
W celu zaspokajania potrzeb bytowych, socjalnych i kulturalnych pracowników pracodawcy obligatoryjnie, a niekiedy fakultatywnie tworzą zakładowy fundusz świadczeń socjalnych bądź wypłacają świadczenie urlopowe. Wiąże się to
Przychody i koszty przedsiębiorcy - wybrane zagadnienia
Dodatek tematyczny nr 17 do Przeglądu Podatku Dochodowego nr 22 (502) z dnia 20.11.2019
Dodatek prezentuje w formie pytań i odpowiedzi wybrane zagadnienia związane z przychodami osiąganymi i kosztami ponoszonymi w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Dowiemy się z niego, co jest firmowym przychodem
Najciekawsze rozstrzygnięcia MF, ZUS i resortu pracy w 2019 r.
Dodatek tematyczny nr 33 do Biuletynu Informacyjnego dla SłużbW publikacji przedstawiamy najciekawsze komunikaty, wyjaśnienia i rozstrzygnięcia Ministerstwa Finansów, ZUS i resortu pracy w kwestiach wątpliwych i spornych na gruncie podatku VAT, podatku dochodowego (PIT i CIT) oraz przepisów dotyczących składek ZUS i prawa pracy. Większość stanowisk zaprezentowanych w tej publikacji stanowią odpowiedzi ww. organów na pytania naszego Wydawnictwa, a także odpowiedzi, które zostały udostępnione naszemu Wydawnictwu. Niniejsza publikacja została opracowana z uwzględnieniem często pojawiających się wątpliwości interpretacyjnych przepisów prawa, jak również sytuacji wątpliwych występujących w praktyce życia gospodarczego.
Obowiązkowy split payment od 1 listopada 2019 r.
Dodatek tematyczny nr 15 do Poradnika VAT nr 21 (501) z dnia 10.11.2019Już od 1 listopada 2019 r. niektórzy podatnicy zobowiązani będą stosować mechanizm podzielonej płatności. Systemem tym zostaną objęte faktury o wartości brutto przekraczającej 15.000 zł (lub jej równowartość), dokumentujące transakcje, których przedmiotem będą towary i usługi wymienione w nowym załączniku nr 15 do ustawy o VAT. Załącznik ten zawiera 150 pozycji (wymienione są w nim przede wszystkim tzw. towary wrażliwe i usługi budowlane, które dotąd objęte były mechanizmem odwrotnego obciążenia, ale także inne towary, m.in. węgiel i produkty węglowe czy części i akcesoria do pojazdów samochodowych. Chcemy zachęcić Państwa do lektury dodatku nr 15 do Poradnika VAT nr 21 z 2019 r. pt. "Obowiązkowy split payment od 1 listopada 2019 r.", w którym przedstawimy zasady stosowania mechanizmu podzielonej płatności. Wyjaśnimy również jakie konsekwencje finansowe grożą dostawcom i nabywcom, którzy mimo obowiązku nie zastosują mechanizmu split payment. W dodatku znajdą Państwo w układzie tabelarycznym porównanie obowiązujących obecnie (do końca października 2019 r.) załączników nr 11,13 i 14 do ustawy o VAT z nowym załącznikiem nr 15 do ustawy. Dzięki temu w łatwy sposób będą mogli Państwo sprawdzić, czy sprzedawane bądź nabywane towary lub usługi podlegają od 1 listopada obowiązkowemu mechanizmowi podzielonej płatności. Dodatkowo w formie tzw. check-listy wskażemy jak krok po kroku dokonać płatności przy zastosowaniu mechanizmu split payment.
Komentarz do ustawy zasiłkowej - część II
Dodatek tematyczny nr 21 do Ubezpieczeń i Prawa Pracy nr 22 (496) z dnia 10.11.2019
Polecamy Państwu drugą część komentarza do ustawy zasiłkowej, w której omówiono zasady stosowania przepisów od art. 42 do art. 70. Dotyczą one zasad ustalania podstawy wymiaru zasiłków przysługujących pracownikom
Świadczenia wypadkowe - przepisy prawne
Stan prawny na 1 listopada 2019 r.
Dodatek zawiera wybrane przepisy z zakresu wypadków przy pracy i chorób zawodowych, w tym m.in. przepisy ustawy wypadkowej, rozporządzenia w sprawie ustalania okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy oraz rozporządzenia
Wydatki firmowe jako koszty podatkowe i bilansowe - wybrane zagadnienia
Dodatek tematyczny nr 30 do Biuletynu Informacyjnego dla SłużbPublikacja ta skierowana jest do każdej firmy i przedsiębiorcy mających wątpliwości, które wydatki mogą zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu. Odniesiono się w niej do rozliczenia podatkowego wydatków dotyczących przedsiębiorcy, na rzecz pracowników, kosztów związanych z użytkowaniem samochodu oraz pozostałych wydatków w tym m.in. na zakup usług gastronomicznych. W dodatku tym przedstawiamy także ujęcie takich wydatków w księgach rachunkowych.
Przegląd najnowszego orzecznictwa z PIT i CIT
Dodatek tematyczny nr 16 do Przeglądu Podatku Dochodowego nr 20 (500) z dnia 20.10.2019W dodatku zaprezentowano najnowsze orzeczenia sądów administracyjnych dotyczące zagadnień z zakresu podatku dochodowego od osób fizycznych i podatku dochodowego od osób prawnych. Zawarta w nim tematyka obejmuje m.in. zasady ustalania przychodów i rozliczania kosztów uzyskania przychodów oraz pobór podatku przez płatników.
Przygotowanie do inwentaryzacji rocznej i rozliczenie jej wyników
Dodatek tematyczny nr 14 do Zeszytów Metodycznych Rachunkowości nr 20 (500) z dnia 20.10.2019Dodatek opisuje podstawowe terminy i metody inwentaryzacji uregulowane ustawą o rachunkowości. Omawia czynności związane z przygotowaniem inwentaryzacji oraz dokumentację przebiegu inwentaryzacji w jednostce. Ponadto porusza problemy pojawiające się podczas spisu z natury, jak i zasady rozliczania wyników inwentaryzacji w księgach rachunkowych.
Wydatki na samochody osobowe w wyjaśnieniach organów podatkowych według stanu na dzień 1 października 2019 r.
Dodatek tematyczny nr 28 do Biuletynu Informacyjnego dla Służb
Od 1 stycznia 2019 r. zmieniły się zasady ujmowania w kosztach uzyskania przychodów wydatków związanych
Transgraniczne świadczenie usług - rozliczanie VAT
Dodatek tematyczny nr 14 do Poradnika VAT nr 19 (499) z dnia 10.10.2019
W świetle ustawy o VAT, faktyczne miejsce wykonania danej czynności nie w każdym przypadku jest miejscem jej opodatkowania. Prezentowany dodatek omawia problemy związane z ustaleniem miejsca świadczenia usług w obrocie
Zatrudnianie pracowników krok po kroku
Dodatek tematyczny nr 19 do Ubezpieczeń i Prawa Pracy nr 20 (494) z dnia 10.10.2019Zatrudnienie nowego pracownika wiąże się z wieloma dodatkowymi obowiązkami. W niniejszym dodatku omówione zostały zagadnienia dotyczące m.in. rekrutacji, zawarcia umowy o pracę, prowadzenia akt osobowych.
Rozliczanie VAT w obrocie krajowym w orzecznictwie i interpretacjach indywidualnych
Dodatek tematyczny nr 13 do Poradnika VAT nr 18 (498) z dnia 20.09.2019Dodatek stanowi zbiór interpretacji organów podatkowych oraz orzecznictwa sądów administracyjnych w zakresie VAT. Zawarto w nim wyjaśnienia istotnych problemów dotyczących m.in.: podstawy opodatkowania, obowiązku podatkowego, terminu dokonania odliczenia VAT czy mechanizmu podzielonej płatności. W dodatku zamieszczono również krótkie komentarze do poszczególnych grup zagadnień.
Przychody wolne od podatku - wybrane zagadnienia
Dodatek tematyczny nr 14 do Przeglądu Podatku Dochodowego nr 18 (498) z dnia 20.09.2019
W dodatku przedstawiono wybrane przychody osiągane przez podatników PIT i podatników CIT, które mogą korzystać ze zwolnienia od podatku dochodowego, w tym dotyczące: świadczeń na rzecz pracowników, nieruchomości, odszkodowań
Koszt wytworzenia jako podstawa wyceny produktów.
Krajowy Standard Rachunkowości nr 13.
Stan prawny na 20 września 2019 r.
Dodatek zawiera treść Krajowego Standardu Rachunkowości nr 13 „Koszt wytworzenia jako podstawa wyceny produktów”. Celem tego standardu jest określenie zasad (polityki) rachunkowości stosowanych do ustalania kosztu wytworzenia jako podstawy wyceny produktów, stosownie do przepisów ustawy o rachunkowości.
Wynagradzanie pracowników
Dodatek tematyczny nr 17 do Ubezpieczeń i Prawa Pracy nr 18 (492) z dnia 10.09.2019W dodatku poruszono problematykę związaną z wynagradzaniem pracowników z uwzględnieniem sposobu obliczania poszczególnych jego składników. Wiele przykładów oraz stanowisk urzędowych zawartych w niniejszym dodatku czyni z niego pomocny poradnik dla służb kadrowo-płacowych.
Podatkowe rozliczenie firmowych transakcji w walucie obcej
Dodatek tematyczny nr 13 do Przeglądu Podatku Dochodowego nr 16 (496) z dnia 20.08.2019W dodatku omówiono zasady podatkowego rozliczania transakcji w walucie obcej. Przedstawiono w nim zagadnienia związane z przeliczaniem na złote przychodów osiąganych w walucie obcej oraz kosztów ponoszonych w walucie obcej. Wyjaśniono, jak ustalać różnice kursowe na transakcjach, od własnych środków pieniężnych oraz spłacanych pożyczek. Publikacja zawiera wiele praktycznych porad ujętych w formie pytań i odpowiedzi. Dodatek zawiera również aktualne interpretacje organów podatkowych.
Leasing, najem i dzierżawa. Krajowy Standard Rachunkowości nr 5
Stan prawny na 20 sierpnia 2019 r.
Dodatek zawiera treść zaktualizowanego Krajowego Standardu Rachunkowości nr 5 „Leasing, najem i dzierżawa”. Celem tego standardu jest uszczegółowienie zasad wyceny i ujęcia w księgach rachunkowych oraz prezentacji i ujawnień
Skutki błędnego dokumentowania transakcji opodatkowanych VAT
Dodatek tematyczny nr 11 do Poradnika VAT nr 15 (495) z dnia 10.08.2019
Faktura jest dokumentem potwierdzającym zdarzenie gospodarcze, jakie zaistniało pomiędzy sprzedawcą i nabywcą.
Środki trwałe w budowie - ustalenie kosztu wytworzenia i rozliczenie kosztów budowy
Dodatek tematyczny nr 11 do Zeszytów Metodycznych Rachunkowości nr 14 (494) z dnia 20.07.2019Praktyczny dodatek opisujący zagadnienia dotyczące środków trwałych w budowie. Omówiono w nim m.in. zasady ewidencji księgowej środków trwałych w budowie, kwestie związane z kwalifikowaniem wydatków do kosztu wytworzenia środka trwałego oraz problemy dotyczące wstrzymania budowy środka trwałego, likwidacji czy sprzedaży środków trwałych w budowie.
Rozliczenie podatkowe wydatków na działania promocyjne w firmie
Dodatek tematyczny nr 12 do Przeglądu Podatku Dochodowego nr 14 (494) z dnia 20.07.2019Prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się z ponoszeniem wydatków na jej promocję. W dodatku przedstawiono skutki podatkowe wybranych działań marketingowych. Wskazano, które wydatki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Wyjaśniono również, jakie konsekwencje podatkowe wywołują działania promocyjne u osób, do których są kierowane. Dodatek zawiera także najnowsze interpretacje organów podatkowych.
Ordynacja podatkowa
Stan prawny na 1 lipca 2019 r.
Publikacja zawiera ujednolicony tekst ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r. poz. 900 ze zm.). Wydanie według stanu prawnego na dzień 1 lipca 2019 r. z uwzględnieniem zmian przepisów, które wejdą
Komentarz do ustawy zasiłkowej - część I
Dodatek tematyczny nr 14 do Ubezpieczeń i Prawa Pracy nr 14 (488) z dnia 10.07.2019
W dodatku w praktyczny sposób omówiono stosowanie przepisów od art. 1 do art. 41 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r.
Koszty objęte limitowaniem - rozliczenie podatkowe
Dodatek tematyczny nr 10 do Przeglądu Podatku Dochodowego nr 12 (492) z dnia 20.06.2019Dodatek poświęcony jest zagadnieniom limitowania kosztów uzyskania przychodów. W dużej mierze odnosi się do nowych przepisów w zakresie kosztów związanych z wykorzystywaniem samochodów osobowych w firmie, w tym dotyczących rozliczania wydatków związanych z ich eksploatacją. Omawia ograniczenia w kwalifikowaniu do kosztów podatkowych odpisów amortyzacyjnych. Porusza problematykę podatkowego rozliczania transakcji gotówkowych, kosztów usług niematerialnych i kosztów finansowania dłużnego.
Obrót nieruchomościami w świetle ustawy o VAT
Dodatek tematyczny nr 9 do Poradnika VAT nr 11 (491) z dnia 10.06.2019W dodatku omówiono zasady opodatkowania VAT czynności związanych z obrotem i zarządzaniem nieruchomościami oraz usług budowlanych. Przedstawiono możliwości korzystania ze zwolnienia z VAT przy sprzedaży nieruchomości oraz praktyczne porady dla spółdzielni oraz wspólnot mieszkaniowych. Omówiono problemy związane z wywłaszczaniem gruntów oraz zmianą przeznaczenia nieruchomości.
Należności z tytułu dostaw i usług według ustawy o rachunkowości i MSR
Dodatek tematyczny nr 9 do Zeszytów Metodycznych Rachunkowości nr 11 (491) z dnia 1.06.2019W dodatku zaprezentowano zagadnienia dotyczące należności z tytułu dostaw i usług w świetle ustawy o rachunkowości oraz Międzynarodowych Standardów Rachunkowości. W publikacji omówiono m.in. zasady wyceny należności wyrażonych w walucie polskiej, jak i obcej, ich ewidencję księgową, tworzenie odpisów aktualizujących i prezentację w sprawozdaniu finansowym.
Sprzedaż promocyjna - rozliczenia podatkowe i ujęcie bilansowe
Dodatek tematyczny nr 17 do Biuletynu Informacyjnego dla SłużbPodmioty gospodarcze podejmują różnego rodzaju działania w celu promocji/reklamy własnej firmy. Takimi działaniami mogą być np.:
Stosowanie kas rejestrujących w 2019 r.
Dodatek tematyczny nr 8 do Poradnika VAT nr 10 (490) z dnia 20.05.2019Z początkiem 2019 r. weszło w życie nowe rozporządzenie w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących. Ponadto od 1 maja 2019 r. ewidencjonowanie sprzedaży na rzecz osób prywatnych, co do zasady, powinno być prowadzone przy zastosowaniu nowego rodzaju kas typu online. Prezentowany dodatek omawia m.in. zmiany w zakresie ewidencjonowania obrotu na kasach fiskalnych, przesyłania danych do Centralnego Repozytorium Kas, harmonogramu wymiany kas oraz odliczania ulgi z tytułu zakupu kas online.
Rozliczanie dotacji w księgach rachunkowych
Dodatek tematyczny nr 8 do Zeszytów Metodycznych Rachunkowości nr 10 (490) z dnia 20.05.2019W dodatku przedstawiono zasady ujmowania w księgach rachunkowych oraz prezentacji w sprawozdaniu finansowym różnego rodzaju dotacji i dopłat, w tym do cen sprzedaży, dopłat bezpośrednich, na sfinansowanie zakupu lub budowy środków trwałych, na pokrycie kosztów bieżącej działalności. W dodatku omówiono na wielu przykładach liczbowych ewidencję księgową rozliczania dotacji w zależności od rodzaju dofinansowania i momentu jego otrzymania.
Zdarzenia gospodarcze w podatkowej księdze przychodów i rozchodów
Dodatek tematyczny nr 9 do Przeglądu Podatku Dochodowego nr 10 (490) z dnia 20.05.2019
W dodatku omówiono praktyczne problemy, jakie napotykają podatnicy prowadzący podatkową księgę przychodów
Zasady rozliczania transakcji wewnątrzwspólnotowych w 2019 r.
Dodatek tematyczny nr 7 do Poradnika VAT nr 9 (489) z dnia 10.05.2019W dodatku omówiono zasady rozliczania najczęstszych form transakcji wewnątrzwspólnotowych, czyli: WDT, WNT, sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju i na terytorium kraju. Przedstawiony został sposób dokonania rejestracji VAT UE, obowiązki sprawozdawcze spoczywające na podatnikach oraz zasady opodatkowania poszczególnych transakcji wewnątrzwspólnotowych.
Niezakończone usługi budowlane. Krajowy Standard Rachunkowości nr 3
Stan prawny na 1 maja 2019 r.
Dodatek zawiera treść zaktualizowanego Krajowego Standardu Rachunkowości nr 3 „Niezakończone usługi budowlane”. Standard ten określa zasady ustalania przychodów i kosztów z niezakończonych umów o usługi budowlane, a także zasady prezentacji i ujawniania informacji o nich w sprawozdaniach finansowych. Zawiera ponadto praktyczne wskazówki
Rozstrzyganie wątpliwości związanych z czasem pracy, w tym kierowców
Dodatek tematyczny nr 9 do Ubezpieczeń i Prawa Pracy nr 9 (483) z dnia 1.05.2019Zagadnienia związane z rozliczaniem czasu pracy, w tym kierowców w praktyce budzą liczne wątpliwości. W niniejszym dodatku omawiamy większość z nich biorąc pod uwagę stanowiska urzędowe, a także orzecznictwo Sądu Najwyższego. Dodatkowym atutem tego opracowania jest wiele praktycznych przykładów.
Bezpieczna transakcja dla celów VAT. Wyjaśnienia Ministerstwa Finansów
Dodatek tematyczny nr 14 do Biuletynu Informacyjnego dla SłużbPublikacja jest skierowana do przedsiębiorców i dotyczy bezpieczeństwa obrotu gospodarczego. Przedstawiamy w niej wyjaśnienia Ministerstwa Finansów dotyczące bezpiecznej transakcji, rozstrzygające m.in. czym jest bezpieczna transakcja, jak dochować należytej staranności (tzw. Metodyka w zakresie oceny dochowania należytej staranności przez nabywców towarów w transakcjach krajowych), co to jest mechanizm podzielonej płatności (MPP). Publikacja ma na celu m.in. podniesienie świadomości przedsiębiorców, jak chronić się przed nieświadomym wciągnięciem w oszustwo podatkowe (np. w tzw. karuzelowy wir), ochronę legalnego biznesu i wsparcie uczciwych podatników. Całość wzbogacona jest o wybrane interpretacje indywidualne i orzecznictwo.
Najnowsze interpretacje w zakresie podatku dochodowego
Dodatek tematyczny nr 8 do Przeglądu Podatku Dochodowego nr 8 (488) z dnia 20.04.2019
Publikacja zawiera wybrane przez autora najnowsze interpretacje organów podatkowych wydane na gruncie podatku dochodowego, poruszające m.in. kwestie powstawania przychodów, rozliczania kosztów uzyskania przychodów
Zdarzenia po dacie bilansu - skutki w ewidencji księgowej
W dodatku zaprezentowano ogólne zasady kwalifikowania zdarzeń po dacie bilansu oraz przykłady zdarzeń wymagających korekty, ujawnianych przed i po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego. Sposób, w jaki zdarzenia ujawnione po dniu bilansowym wprowadza się do ksiąg rachunkowych zależy nie tylko od ich istotności, ale również od faktu, czy jednostka sporządziła już sprawozdanie finansowe, a jeśli tak, to czy zostało ono zatwierdzone.
Kodeks spółek handlowych
Stan prawny na 1 kwietnia 2019 r.
Publikacja zawiera ujednolicony przez redakcję tekst ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych, według stanu prawnego na 1 kwietnia 2019 r. Zmiany przepisów, które wchodzą w życie z dniem 1 kwietnia 2019 r., zostały zaznaczone w treści ustawy. Ustawa uwzględnia również zmiany przepisów na dzień 1 marca 2020 r. oraz
Zapasy w księgach rachunkowych i bilansie
Dodatek tematyczny nr 5 do Zeszytów Metodycznych Rachunkowości nr 6 (486) z dnia 20.03.2019W dodatku poruszamy zagadnienia dotyczące wyceny rzeczowych aktywów obrotowych (tj. materiałów, towarów, produktów gotowych) na dzień ich nabycia lub wytworzenia, wyceny ich rozchodu i stanu końcowego oraz wyceny bilansowej. Ewidencję księgową rzeczowych aktywów obrotowych przedstawiono na przykładach liczbowych. Ponadto w rozdziale III omówiono zasady ewidencji i rozliczania zaliczek na dostawy i usługi ujmowanych jako ostatnia pozycja zapasów w aktywach obrotowych bilansu.
Nieruchomości w działalności gospodarczej - rozliczenie wydatków
W dodatku przedstawione zostały skutki podatkowe używania nieruchomości w działalności gospodarczej. Dowiedzieć się z niego można, jak rozliczyć wydatki na nabycie nieruchomości oraz koszty związane z ich utrzymaniem, zarówno gdy nieruchomość jest środkiem trwałym, jak i gdy nie stanowi składnika firmowego majątku. Omówiono także zagadnienia dotyczące budowy i handlu nieruchomościami w ramach działalności gospodarczej.
Klasyfikacja Środków Trwałych ze stawkami amortyzacyjnymi
Stan prawny na 1 lutego 2019 r.
Niniejsza publikacja została opracowana na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 3 października 2016 r.
Koszty i przychody na przełomie roku
Dodatek tematyczny nr 3 do Zeszytów Metodycznych Rachunkowości nr 4 (484) z dnia 20.02.2019
Przed zamknięciem ksiąg rachunkowych za dany rok obrotowy w jednostce powinno nastąpić ujęcie w księgach wszystkich dowodów księgowych potwierdzających istnienie zdarzeń, które dotyczą zamykanego roku obrotowego,
Zwolnienia i stawki VAT w 2019 r.
Dodatek tematyczny nr 4 do Poradnika VAT nr 4 (484) z dnia 20.02.2019
Obowiązek określenia prawidłowej stawki VAT na sprzedawany towar lub usługę spoczywa zawsze na dostawcy.
Rozporządzenia wykonawcze do ustawy o rachunkowości
Stan prawny na 1 lutego 2019 r.
Dodatek zawiera wybrane rozporządzenia wykonawcze wydane na podstawie przepisów ustawy o rachunkowości, w tym rozporządzenia dotyczące: instrumentów finansowych, zasad sporządzania skonsolidowanych sprawozdań finansowych grup kapitałowych oraz obowiązkowego ubezpieczenia OC przedsiębiorców wykonujących działalność z zakresu usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych.
Rozporządzenia wykonawcze w sprawie VAT
Stan prawny na 20 stycznia 2019 r.
Publikacja zawiera wybrane - najczęściej stosowane przez podatników - krajowe przepisy wykonawcze do ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług według stanu prawnego na 20 stycznia 2019 r. W dodatku zamieściliśmy również obowiązujące bezpośrednio polskich podatników VAT unijne rozporządzenie wykonawcze Rady (UE) nr 282/2011 z dnia 15 marca 2011 r. ustanawiające środki wykonawcze do dyrektywy 2006/112/WE w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej.